Opatička 29, 10000 Zagreb

tel. (385) 1 4851 374,  (385) 1 4851 375, fax (385) 1 4851 374 

e-mail: daz@daz.hr

 

Arhivisti se odupiru svakom pritisku, odakle god on dolazio, kojemu je cilj manipuliranje svjedočanstvima ili prikrivanje ili iskrivljavanje činjenica. (Etički kodeks arhivista)

 

 

 

Home

Djelatnost Arhiva

Lokacija Arhiva

Historijat Arhiva

Organizacija Arhiva

Fundus

Prinove

Čitaonica 

Knjižnica

Izdanja

Galerija

Arhivsko zakonodavstvo

Pretraživač fundusa

Izbor iz fundusa

 

Historijat Državnog arhiva u Zagrebu

 

Stube koje vode na 2. kat Državnog arhiva u Zagrebu1907.  Gradsko poglavarstvo Zagreb osniva muzej, knjižnicu i arhiv. Uprava je povjerena Braći hrvatskog zmaja, na čiji poticaj su i utemeljene ove gradske ustanove. Stručno rukovanje i nadzor nad arhivom Družba je povjerila Emilu Laszowskom, tadanjem činovniku Zemaljskog arhiva u Zagrebu, koji je doskora imenovan i kustosom Gradskog arhiva. Gradsko je poglavarstvo u svom godišnjem proračunu osiguravalo sredstva za materijalno uzdržavanje Arhiva. Emil Laszowski je već 1907. prenio dio arhivskog gradiva nastalog radom gradečkog magistrata iz prostorija Gradske vijećnice u kulu nad Kamenitim vratima.

1914.  Dio arhivskog gradiva nastalog radom gradečke općine do 1848. prenesen je na pohranu u novoizgrađenu zgradu Sveučilišne knjižnice i Zemaljskog arhiva u Zagrebu na Marulićevom trgu. Narednih godina uslijedio je prijenos gradskog arhiva nastalog do 1858. iz kule nad Kamenitim vratima u spremišta Zemaljskog arhiva.

1945.   Gradski narodni odbor Zagreb osniva Povijesni arhiv grada Zagreba – Povjerenstvo za uređenje gradske arhivske građe koje djeluje u sklopu Prosvjetnog odjela Gradskog narodnog odbora. Započinje akcija prikupljanja spisa i knjiga nastalih radom ukinutog Gradskog poglavarstva Zagreb, njegovih odjela i ustanova te arhivskog gradiva likvidiranih gospodarskih poduzeća, društvenih organizacija i ustanova. Povjerenstvu su dodijeljene prostorije u prizemlju Gradske vijećnice u Ćirilometodskoj 5.

1946.   Povjerenstvu je dodijeljena zgrada u Radićevoj 70. No kako su zbog pomicanja tla i težine gradiva počeli pucati zidovi na zgradi, arhivsko gradivo je hitno preseljeno u Gradsku gipsoteku u Medvedgradskoj 2.

1947.   Odlukom Gradskog narodnog odbora Zagreb Povjerenstvo prerasta u Arhiv grada Zagreba i time se kao samostalna ustanova odvaja od uprave. Povećanjem prikupljenog arhivskog gradiva nastaje potreba da se ono koncentrira na jednom mjestu. Zato su Arhivu dodijeljene zgrade u Opatičkoj 29 i Demetrovoj 15.

1962.   Arhiv mijenja ime u Historijski arhiv u Zagrebu.

1965.   Arhiv preuzima dio arhivskog gradiva koje je od 1914. bilo na pohrani u Hrvatskom državnom arhivu.

1992.   Odlukom Gradskog poglavarstva Zagreb Arhiv dobiva spremišni prostor u podrumu zgrade u Utrinama, Avenija Dubrovnik 36, kao i sredstva za njegovo uređenje, a gubi zgradu u Demetrovoj 5.

1993.   Arhiv mijenja ime u Povijesni arhiv u Zagrebu.

1997.   Arhiv dobiva današnji naziv – Državni arhiv u Zagrebu.

2001.   Velik dio arhivskog gradiva premješten je iz spremišta Demetrove 5 u spremište u Aveniji Dubrovnik 36.